March 9 - 11, 2018
AV College Gymnasium
Lancaster, CA
2014 Competition Results

NOVICE WCS JACK & JILL

1

Michael Caro

Shuyan Liang

2

Brian Sforzo

Chelsea Long

3

Vinh Mines

Brandi Welling-Giba

4

Daniel Romero

Krystle Yacoubian

5

Lance Armstrong

Amy Daniels

INTERMEDIATE WCS JACK & JILL

1

Aidan Keith-Hynes

Tina Slusher

2

Craig Elder

Denise Gibson

3

Tip West

Karen Barret

4

Andrew Son

Kristen Arienti

5

Frank Martinez

Tenia Worick

ADVANCED WCS JACK & JILL

1

Mike Carringer

Hannah Guttman

2

Josh Harless

Marie Remigereau

3

Patrick Plagens

Hannah Guttman

4

Jason Sun

Karla Catana

5

Rocco Rinaldi

Olga Hermann

MASTERS WCS JACK & JILL

1

Tip West

Tina Slusher

2

Chris Dominguez

Louise Bretz

3

Patrick Plagens

Jan Burnett

4

David Searl

Sherry Shahan

5

Jim Slusher

Lynn Warrender

ALL STAR/CHAMPIONS WCS JACK & JILL

1

Michael Kielbasa

Malia San Nicolas

2

Demetre Souliotes

Rachele Smith

3

Nick Jay

Victoria Henk

4

Mark Pablo

Rachele Smith

5

Mike Eads

Victoria Henk

WCS JACK & JILL (Female Pro)

1

Malia San Nicolas

Mike Carringer

2

Rachele Smith

Jason Sun

3

Victoria Henk

Steven Weltz

4

Kara Frenzel

Lawrence Bunde

5

Josie Reed

Michael Caro

PRO-AM WCS JACK & JILL (Male Pro)

1

Carlus Reed

Karla Catana

2

Demetre Souliotes

Denise Gibson

3

Nick Jay

Jennifer Cogan

4

Michael Kielbasa

Rachel Grunsky

5

Donnie Carl

Marlyn Lane

ALL AMERICAN WCS JACK & JILL

1

Nick Jay

Karla Catana

2

Jason Sun

Victoria Henk

3

Chris Dominguez

Rachele Smith

4

Mike Carringer

Tina Slusher

5

Carlus Reed

Rachel Grunsky

SOPHISTICATED SWING J&J

1

Jim Slusher

Jennifer Cogan

2

Patrick Plagens

Amy Daniels

3

Rocco Rinaldi

Tevya Dovbish

4

Adi Dacuadao

Tina Slusher

5

Tip West

Jennifer Cogan

STRICTLY SWING A

1

Nick Jay

Katie Boyle

2

Mike Eads

Malia San Nicolas

3

Scott Mason

Rachele Smith

4

Carlus Reed

Victoria Henk

5

Michael Kielbasa

Liza Hillman

STRICTLY SWING B

1

Mike Carringer

Olga Hermann

2

Aidan Keith-Hynes

Denise Gibson

3

Patrick Plagens

Kristen Arienti

4

Adi Dacudao

Tenia Worick

5

Tip West

Tevya Dovbish

OPEN WEST COAST SWING JACK & JILL

1

Patrick Plagens

Tina Slusher

2

Jim Slusher

Sherry Shahan

3

Vinh Mines

Kristen Arienti

4

Mark Narang

Krystle Yacoubian

5

Chris Dominguez

Marlyn Lane

OPEN CHA CHA JACK & JILL

1

Jason Sun

Morgan Margo

2

David Searl

Rosie Campos

3

Jason Abner

Tiffany Rekem

4

Daniel Arkoff

Krystle Yacoubian

5

James Danza

Melody Curren

6

Ernesto Figueroa

Liz Gonzalez

NOVICE SALSA JACK & JILL (finals)

1

Jason Abner

Cara Mclinay

2

Ron Wild

Tiffany Rekem

3

Chris Dominguez

Morgan Margo

4

Ron Wild

Sandy Buskett

5

Chris Dominguez

Martha Collins

6

Jason Abner

Melody Curren

INTERMEDIATE/ADVANCED SALSA JACK & JILL

1

Jason Sun

Katya Ivanova

2

Joel Alvarez

Hilla Mohar

3

Javier Rebolar

Krystle Yacoubian

4

Daniel Herzog

Liz Gonzalez

5

Daniel Arkoff

Zafir Molina

6

Bryan Garcia

Crysta Molina

OPEN AMATEUR SALSA

1

Javier Rebolar

Katya Ivanova

2

Jason Banner

Morgan Margo

OPEN 3 DANCE CHAMPIONSHIPS (Salsa, Cha Cha & Bachata)

1

Cristian Oviedo

Maria Zhukovskaya

2

Grizzly Hidriago

Jessica Ramos

3

Javier Rebolar

Katya Ivanova

4

Mike Ticas

Julia Idemenko

5

Jason Banner

Morgan Margo

6

Andres Kabrera

Emily Queliz

OPEN TO ALL MERENGUE

1

Chris Anderson

Liz Gonzalez

2

Francisco Martinez

Celcia Weiss

3

Adi Dadudao

Rosie Campos

4

Rocco Rinaldi

Julie Yang

5

Jason Sun

Cara Mcilnay

OPEN TO ALL SALSA

1

Jason Abner

Morgan Margo

2

Chris Anderson

Liz Gonzalez

3

Michael Murphy

Christine Lys-Murphy

4

Bryan Garcia

Crysta Molina

5

Francisco Martinez

Celcia Weiss

6

Rocco Rinaldi

Julie Yang

7

Daniel Arkoff

Kathy Kim-Arkoff

OPEN TO ALL LINDY

1

Christopher Millett

Anna Weber

2

Eric Falconer

Krystle Yacoubian

3

Daniel Romero

Melody Curren

4

David Arokiasamy

Kelly Miller

5

Nikhil Shahi

Celcia Weiss

6

Jason Sun

Cara Mcilnay

OPEN TO ALL CHA CHA

1

Michael Murphy

Christine Lys-Murphy

2

Jason Abner

Morgan Margo

3

Andrew Zuckerman

Melody Curren

4

Francisco Martinez

Nancy Emerson

5

Eric Falconer

Krystle Yacoubian

6

Jason Sun

Cara Mcilnay

7

Chris Anderson

Liz Gonzalez

8

Nikhil Shahi

Celcia Weiss

OPEN TO ALL COUNTRY 2 STEP

1

Craig Elder

Chelsea Long

2

Patrick Plagens

Jessica Grier

3

Rocco Rinaldi

Julie Yang

4

David Searl

Yvonne Studebaker

5

Francisco Martinez

Nancy Emerson

OPEN TO ALL NIGHT CLUB TWO STEP

1

Adi Dacudao

Rosie Campos

2

Craig Elder

Rachel Grunsky

3

Rocco Rinaldi

Julie Yang

4

Eric Falconer

Krystle Yacoubian

5

Francisco Martinez

Celcia Weiss

OPEN TO ALL WALTZ

1

Michael Murphy

Christine Lys-Murphy

2

Rocco Rinaldi

Julie Yang

3

Francisco Martinez

Celcia Weiss

4

Chris Anderson

Liz Gonzalez

5

Andrew Zuckerman

Melody Curren

6

Eric Falconer

Krystle Yacoubian

OPEN TO ALL RUMBA

1

Michael Murphy

Christine Lys-Murphy

2

Jason Abner

Morgan Margo

3

Andrew Zuckerman

Melody Curren

4

Chris Anderson

Liz Gonzalez

5

Francisco Martinez

Nancy Emerson

6

Jason Sun

Cara Mcilnay

OPEN TO ALL SAMBA

1

Steve Rogers

Syndie Powell

2

Francisco Martinez

Celcia Weiss

3

Rocco Rinaldi

Julie Yang

4

Adi Dacudao

Rosie Campos

5

Daniel Romero

Melody Curren

6

Eric Falconer

Andres Kabrera

7

David Arokiasamy

Martha Collins

OPEN TO ALL EAST COAST SWING

1

Jason Abner

Morgan Margo

2

Michael Murphy

Christine Lys-Murphy

3

Francisco Martinez

Nancy Emerson

4

Chris Anderson

Liz Gonzalez

5

Christopher Millett

Anna Webber

6

Adi Dacudao

Rosie Campos

7

Andrew Zuckerman

Melody Curren

8

Eric Falconer

Krystle Yacoubian

NOVICE PRO-AM WCS- FEMALE/MALE

1

Carlus Reed

Brandi Welling-Giba

2

Josie Reed

Michael Caro

3

Rachele Smith

Nikhil Shahi

4

Rachele Smith

Benson Malto

5

Rachele Smith

Jacob Klein

INTERMEDIATE PRO-AM WCS –FEMALE/MALE

1

Josie Reed

Arthur Lahm

2

Rachele Smith

Jim Slusher

3

Carlus Reed

Lynn Warrender

ADVANCED PRO-AM WCS –MALE/FEMALE

1

Carlus Reed

Marie Remigereau

2

Demetre Souliotes

Karla Cantana

NOVICE PRO-AM NIGHT CLUB- FEMALE

1

Carlus Reed

Cheryl Foster

2

Carlus Reed

Lynn Warrender

3

Francisco Martinez

Nancy Emerson

4

Rosie Campos

Sally Yung

NOVICE PRO-AM SALSA

1

Andres Kabrera

Crysta Molina

2

Chris Anderson

Maria Chavez

3

Rosie Campos

Sally Yung

INTERMEDIATE PRO-AM SALSA

1

Jessica Ramos

Michael Golize

2

Janette Valenzuela

James Danza

3

Mike Ticas

Alicia Vierra

4

Chris Anderson

Nancy Emerson

DANCE FORCE 5th GRADE FOXTROT

1

Jefferson Nava

Miriam Reza

Rio Plaza

2

Cameron Blondeel-Timmerman

Morgan Grundy

Gregg Anderson Academy

3

Logan Meese

Mia Kei

Gregg Anderson Academy

4

Logan Dehay

Abigail Williams

Gregg Anderson Academy

5

Eric Aponte

Lacy Ariyana

West Park

DANCE FORCE 5th GRADE EAST COAST SWING

1

Cameron Blondeel-Timmerman

Morgan Grundy

Gregg Anderson Academy

2

Logan Meese

Mia Kei

Gregg Anderson Academy

3

Logan Dehay

Abigail Williams

Gregg Anderson Academy

4

Lucas Harris

Melissa Canales

Gregg Anderson Academy

5

Derrick Sayles

Lily Martell

West Park

DANCE FORCE 5th GRADE MERENGUE

1

Jefferson Nava

Miriam Reza

Rio Plaza

2

Ulises Gavia

Sophia Aviles

Rio Del Mar

3

Logan Meese

Mia Kei

Gregg Anderson Academy

4

Logan Dehay

Abigail Williams

Gregg Anderson Academy

5

Trevor Shepard

Bianca Menor

Gregg Anderson Academy

6

Juan Valdiva

Lesley Solano

West Park

DANCE FORCE 6th GRADE FOXTROT

1

Chrystien Ontiveros

Janella Miguel

Gregg Anderson Academy

2

Brandon Moreno

Liannah Kovas

Gregg Anderson Academy

3

Adam Cardenas

Alexa Feldman

Quail Valley

4

Anthony Martinez

Hannah Mitchell

Gregg Anderson Academy

5

Leonel Leon

Haley Maquindang

Quail Valley

6

David Ewart

Alyssa Wheeler

Gregg Anderson Academy

DANCE FORCE 6th GRADE TANGO

1

Brandon Moreno

Janella Miguel

Gregg Anderson Academy

2

Eric Torres

Lizabeth Gonzalez

Quail Valley

3

Leonel Leon

Haley Maquindang

Quail Valley

4

Hunter Kearl

Brianna Morreale

Gregg Anderson Academy

5

Chrystien Ontiveros

Taryn Devers

Gregg Anderson Academy

6

Ethan Fisher

Elizabeth Hadden

Gregg Anderson Academy

7

David Ewart

Liannah Kovas

Gregg Anderson Academy

8

Adam Cardenas

Alexa Feldman

Quail Valley

DANCE FORCE 6th GRADE RUMBA

1

Brandon Moreno

Liannah Kovas

Gregg Anderson Academy

2

Chrystien Ontiveros

Taryn Devers

Gregg Anderson Academy

3

David Ewart

Alyssa Wheeler

Gregg Anderson Academy

4

Leonel Leon

Haley Maquindang

Quail Valley

5

Adam Cardenas

Alexa Feldman

Quail Valley

6

Anthony Martinez

Camille Jakeway

Gregg Anderson Academy

DANCE FORCE 6th GRADE EAST COAST SWING

1

Chrystien Ontiveros

Taryn Devers

Gregg Anderson Academy

2

Brandon Moreno

Liannah Kovas

Gregg Anderson Academy

3

Hunter Kearl

Brianna Morreale

Gregg Anderson Academy

4

David Ewart

Alyssa Wheeler

Gregg Anderson Academy

5

Anthony Martinez

Hannah Mitchell

Gregg Anderson Academy

DANCE FORCE 6th GRADE MERENGUE

1

Brandon Moreno

Liannah Kovas

Gregg Anderson Academy

2

Jaelon McNeil

Kimberly Daniels

Golden Poppy

3

Leonel Leon

Haley Maquindang

Quail Valley

4

Chrystien Ontiveros

Janella Miguel

Gregg Anderson Academy

5

David Ewart

Alyssa Wheeler

Gregg Anderson Academy

DANCE FORCE 6th GRADE JACK & JILL MERENGUE

1

Hunter Kearl

Michelle Najar

2

Tyler Brown

Savanna Mitchell

3

Brandon Moreno

Cheyenne LeFleur

4

Taviere Nyuyan

Katy McChristian

5

Miguel Aceves

Micaela Maston

6

Alejandro Diaz

Victoria Plascencia

7

Marco Bonito

Taryn Devers

8

Carlos Henriquez

Maria Rodriguez

DANCE FORCE 7/8th GRADE WALTZ

1

Sahfir Anderson

Sheridan Hagle

Joe Walker

2

Luke Christensen

Marti Kass

Placerita

3

Cameron Edmonson

Annika Rodriguez

Joe Walker

4

Weston Fitzgerald

Sophie Bryden

Joe Walker

5

Noah Okada

Lanafaye Kovacs

Joe Walker

6

Khorion Yearwood

Meghan Smith

Joe Walker

DANCE FORCE 7/8th GRADE QUICKSTEP

1

Sahfir Anderson

Sheridan Hagle

Joe Walker

2

Cameron Edmonson

Annika Rodriguez

Joe Walker

3

Colin Ferry

Sydney Illum

Placerita

4

Issac Inocentes

Sophie Bryden

Joe Walker

5

Donovan Beck

Jade Cox

Joe Walker

6

Noah Chavez

Sofia Contreras

Millen

DANCE FORCE 7/8h GRADE CHA CHA

1

Sahfir Anderson

Sheridan Hagle

Joe Walker

2

Weston Fitzgerald

Meghan Smith

Joe Walker

3

Mohamed Rogers

Colleen Fetters

Tropico

4

Colin Ferry

Meredith Maynard

Placerita

5

Isaac Inocentes

Rheannon Hill

Joe Walker

6

Gionni Juarez

Lauren Marshall

David E Millen

7

Austin Ketterling

Syndey Illum

Placerita

8

Khorion Yearwood

Katelyn Brown

Joe Walker

DANCE FORCE 7/8th GRADE SALSA

1

Colin Ferry

Maria Sulaiman

Placerita

2

Sahfir Anderson

Sheridan Hagle

Joe Walker

3

Cameron Edmonson

Annika Rodriguez

Joe Walker

4

Jonathan Morales

Sofia Contreras

Millen

5

Donovan Beck

Jade Cox

Joe Walker

6

Kalei Lueck

Cathy Campos

Joe Walker

7

Kevin Gutierrez

Danyuska Silvestre

Amargosa Creek

DANCE FORCE 7/8th GRADE LINDY

1

Sonnis Berryman

Lauren Roe

Amargosa Creek

2

Sahfir Anderson

Sheridan Hagle

Joe Walker

3

Colin Ferry

Maria Sulaiman

Placerita

4

Cameron Edmonson

Annika Rodriguez

Joe Walker

5

Kevin Gutierrez

Janelle Atkins

Amargosa Creek

6

Angelo Bornn

Marti Kass

Placerita

7

Khorion Yearwood

Meghan Smith

Joe Walker

DANCE FORCE 7/8th GRADE JACK & JILL CHA CHA

1

Sahfir Anderson

Cristal Ayala

2

Jonathan Morales

Maria Sulaiman

3

Donovan Beck

Aiyanna Contreras

4

Noah Okada

Janelle Atkins

5

Parker Rogers

Colleen Fetters

6

Kevin Portillo

Holly Hargrave

7

Jean-Paul Rodriguez

Nicole Pahuyo